Księgowość pełna czy uproszczona?

W Polsce działa około 2 mln przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem. Wszyscy z nich muszą prowadzić jakąś formę księgowości. Ustawodawca przewiduje dwie formy: księgowość uproszczoną lub księgowość pełną.

Ta pierwsza obejmuje kilka różnych form:

  • kartę podatkową –  z góry określona kwota do zapłacenia obliczana na podstawie liczby ludności zamieszkującej miejscowość przesiębiorcy
  • ryczałt ewidencjonowany – ryczałt (kwota obliczana z góry) zależna od przychodów
  • książka przychodów i rozchodów – najpopularniejsza forma ze względu na brak obowiązku podatkowego w momencie kiedy przedsiębiorstwo nie przynosi zysków. Polega na odprowadzeniu podatku od obliczonej różnicy przychodów i kosztów

Księgowość pełna jest znacznie bardziej skomplikowana. Jest ona rozbudowanym i bardzo sformalizowanym systemem rejestrowania sytuacji przedsiębiorstwa w danym okresie. Z uwagi na wysokie koszty i poziom skomplikowania jest ogromnym obciążeniem i utrudnieniem zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw. Na straży dokładności i efektywności księgowania stoją wysoko opłacani i wykwalifikowani księgowi. Pełna księgowość na pewnym etapie rozwoju firmy jest wręcz niezbędna do sprawnego zarządzania. Dokładne zasady określające tę formę księgowości określone są w Ustawie o Rachunkowości, Międzynarodowych Standardach Rachunkowości etc.

Wybór sposobu prowadzenia księgowości niewątpliwie jest trudnym ale bardzo ważnym wyborem na początku biznesowej kariery.  Sam sposób odprowadzania podatków do fiskusa zależy często od rodzaju prowadzonej działalności i specyfiki danego biznesu.

W branży e-commerce wyraźny prym wiedzie ifirma.pl oferując biuro rachunkowe online. Jest to usługa dostarczająca księgowość online. Dodatkowo możemy uzyskać darmowy kod zniżkowy ifirma.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s